ČLÁNKY A INFORMACE »
FOLIKULOMETRIE

Folikulometrie

Nejpřesněji se dá ovulace zjistit pomocí ultrazvuku, tzv. folikulometrií.

Folikulometrie spočívá v opakovaném ultrazvukovém vyšetření vaječníků. Provádí se vaginální ultrazvukovou sondou, kterou se měří počet a průměr folikulů ve vaječnících. Jedná se o nebolestivé a rychlé vyšetření, podle kterého lze poměrně přesně určit, kdy dojde k ovulaci.

Každý měsíc dozrává ve vaječnících pod vlivem hormonu FSH řada folikulů. Většina z nich ale úplně nedozraje. Za normálních okolností dosáhne pouze jediný folikul schopnosti ovulace. Tento folikul se nazývá dominantní. Jakmile dosáhne v průměru 14 mm, jeho denní přírůstek je 1,5 – 2 mm až do ovulace. Dva až tři dny před nastávající ovulací dosahuje folikul velikosti 16 až 18 mm. V době těsně před ovulací je jeho velikost 20 až 24 mm.

 

Ultrazvukové vyšetření se kombinuje se sledováním hladiny hormonu progesteronu v krvi. Pokud dojde k ovulaci, tj. dominantní folikul praskne, vzniká z něj žluté tělísko, které produkuje progesteron. Hladina progesteronu se stanoví přibližně sedm dní před předpokládanou menstruací, tj. při pravidelném 28denním cyklu to je kolem 21. dne menstruačního cyklu. Přítomnost dominantního folikulu uprostřed cyklu a zvýšená hladina progesteronu v druhé polovině cyklu svědčí o tom, že ovulace nastala.

Zajímavé články

 

Yjc1OTRj