ČLÁNKY A INFORMACE »
JAK ZLEPŠIT SPERMIOGRAM

Jak zlepšit spermiogram


Mužská plodnost závisí zejména na množství a kvalitě spermií. Ve varlatech, kde se spermie tvoří, jich denně vznikne několik milionů. Tvorbu spermií může ovlivnit celá řada vnějších faktorů. Na kvalitě spermatu se toto působení odrazí asi za dva a půl měsíce, to je totiž zhruba doba potřebná k dozrání spermie.


Obecně lze říci, že mužská plodnost souvisí s celkovým fyzickým stavem. Čím více je muž v kondici, tím lepší je většinou i výsledek jeho spermiogramu. Důležitá je zdravá životospráva, to jest dostatek pohybu, spánku, zdravé stravy, vyhýbání se kouření, užívání drog, nadmíry alkoholu a stresu.

Co spermiím neprospívá:

Kouření

Kouření cigaret prokazatelně snižuje množství spermií v ejakulátu a zároveň omezuje jejich pohyblivost. Nikotin a řada dalších chemikálií obsažených v cigaretách se koncetrují v semeni a mohou způsobit poškození DNA a způsobit tak tvorbu defektních spermií.

Užívání drog

Užívání drog může tlumit produkci testosteronu a tím omezovat tvorbu spermií. Například muži, kteří užívají často marihuanu, mohou mít ve spermiích defektní chromozomy, což zvyšuje riziko vrozených vývojových vad plodu nebo potratu.

Nadměrná konzumace alkoholu

Dlouhodobé nadměrné pití alkoholu může u muže snížit tvorbu spermií a rovněž utlumit sexuální energii.

Stres

Nadměrná psychická zátěž vede ke zvýšené produkci hormonu kortizolu, který může negativně ovlivnit plodnost.

Nadváha

U obézních mužů dochází k hormonální dysbalanci, která je způsobená především nižší hladinou testosteronu a zvýšenou hladinou estrogenů. Následkem toho pak dochází ke snížení libida, k problémům s erekcí a ke snížení spermatogeneze.

Nadměrné teplo

Pro správný vývoj spermií je důležitá optimální teplota, která by měla být zhruba o 2 - 4 °C nižší než je teplota v dutině břišní. Proto jsou varlata a nadvarlata uložena vně těla, kde je teplota nižší. Dlouhodobé výrazné zvýšení teploty varlat může negativně ovlivnit tvorbu spermií. Mužům se zhoršenými parametry spermiogramu se nedoporučují časté koupele v horké vodě, častý pobyt v sauně, vyhřívané sedačky v automobilu ani práce s notebookem na klíně.

Nedostatek spánku

Nedostatek spánku zvyšuje hladinu kortizolu a snižuje hladinu testosteronu, což může mít negativní vliv na plodnost.

Co spermiím prospívá:

Zdravá strava

Pestrý jídelníček s vyváženým poměrem základních složek ( sacharidy x proteiny x tuky ), s dostatkem vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Dostatek pohybu

Pravidelný pohyb působí pozitivně na psychiku, do krve jsou vyplavovány endorfiny, které zlepšují náladu a odbourávají stres. Dostatek pohybu působí i na produkci testosteronu a potažmo i plodnost.

Pravidelný sex

Pravidelný sex každé dva až tři dny zajišťuje u většiny mužů zdravé množství spermií. Množství spermií u muže klesá po ejakulaci a znova narůstá po několika dnech abstinence. Ta by neměla být delší než pět dnů. U muže, který více než týden abstinoval, sice může být ve spermatu hodně spermií, ale ty starší už nejsou tak pohyblivé a jejich schopnost oplodnění je nízká.

Látky doporučené pro posílení mužské plodnosti:

 • Selen - zlepšuje pohyblivost spermií, přispívá k normální spermatogenezi ( tvorbě spermií )
 • Zinek - udržuje normální hladinu testosteronu, je spoluzodpovědný za spermatogenezi, podporuje správnou funkci pohlavních orgánů
 • L-karnitin - podporuje množství spermií, jejich pohyblivost a morfolofii
 • L-arginin - podporuje erekci a zvyšuje počet a pohyblivost spermií
 • Maca - zvyšuje počet a pohyblivost spermií, má příznivý účinek na poruchy sexuálních funkcí, zvyšuje libido, podporuje erekci
 • Vitamín E - zlepšuje pohyblivost spermií
 • Kyselina listová - je důležitá pro proces buněčného dělení, spolu s vitamínem B6 a B 12 má příznivý vliv na kvalitu, zvýšení počtu a pohyblivost spermií
 • Mateří kašička - má příznivý vliv na potenci, na počet a pohyblivost spermií
 • Ženšen - působí jako afrodiziakum, zvyšuje libido a potenci
 • Kotvičník pozemní - působí jako afrodiziakum, u mužů silně zvyšuje produkci testosteronu
 • Vitamín C - působí jako silný antioxidant, je důležitý zejména pro kuřáky, neboť kouření zvyšuje jeho spotřebu

Úpravou životosprávy, dodržováním popsaných doporučení a užíváním přípravků podporujících tvorbu a kvalitu spermatu se může spermiogram vylepšit. Je nutno počítat s tím, že výsledky se projeví zhruba za dva a půl měsíce, než dozrají nové spermie.

Zajímavé články

 

YTBkN