ČLÁNKY A INFORMACE »
KDY ZAČÍT S TESTOVÁNÍM OVULACE za pomoci ovulačních testů

Kdy začít s testováním ovulace

Pro určení dne, kdy začít testování je nutné určit délku menstruačního cyklu. To znamená určit počet dní počínaje prvním dnem menstruačního krvácení do posledního dne před počátkem dalšího krvácení.

K ovulaci dochází zpravidla 14 dnů před další menstruací, bez ohledu na to, jak je celý cyklus dlouhý. Celková délka cyklu tedy závisí především na délce předovulační fáze, která se může u žen velmi lišit.

Vzhledem k tomu, že průměrná délka cyklu je 28 dnů, obvykle se uvádí, že k ovulaci dochází 14. den. Spousta žen však 28denní pravidelný cyklus nemá. U zdravé ženy může cyklus trvat 23 až 35 dnů, takže k ovulaci může dojít 9. den menstruačního cyklu (u žen s 23denním cyklem) až 21. den menstruačního cyklu (u žen s 35denním cyklem).

Nárůst LH

Ovulační testy fungují na principu detekce luteinizačního hormonu (LH) v moči.Normálně se LH vyskytuje v moči ve velice malém množství, ale zhruba 24 – 36 hodin před ovulací se jeho výskyt mnohonásobně zvýší.

Podvěsek mozkový, který reguluje činnost vaječníků vydává signál pomocí LH a dává tak vaječníkům najevo, že nastal ten pravý čas k ovulaci. Luteinizační hormon je pak následně vylučován močí a je detekovatelný ovulačním testem.

Vzhledem k tomu, že nárůst LH předchází ovulaci o asi 2 dny, je důležité začít s testováním alespoň několik dnů před předpokládaným vzestupem hladiny LH. Termín ovulace je individuální u každé ženy, ale může také kolísat v jednotlivých cyklech, proto je vhodné provádět ovulační testy nejlépe v každém cyklu.

Pokud budete provádět testování denně, zhruba ve stejnou dobu, měla byste zaznamenat postupný vzestup hladiny LH, který se projeví jako pozitivní výsledek testu.

U pravidelného cyklu obvykle postačí pětidenní testování. U nepravidelného cyklu je obvykle zapotřebí provést více jak 5 ovulačních testů.

Pokud je menstruační cyklus nepravidelný ( jednotlivé cykly se liší o několik dní ), doporučuje se zvolit nejkratší cyklus za období posledních tří měsíců a provést test podle tohoto cyklu.

Jestliže po pěti dnech testování nedojde k nárůstu LH, pokračujeme s testováním několik dalších dní, dokud nezískáme pozitivní výsledek značící nárůst hladiny LH.

Každá žena má čas od času cyklus bez ovulace, pokud se stane, že ani po třech menstruačních cyklech nedojde k pozitivnímu výsledku, je lépe obrátit se na svého lékaře.

Průměrná délka cykluDen cyklu, kdy začít s testováním
21 dnů 6. den
22 dnů 6. den
23 dnů 7. den
24 dnů 8. den
25 dnů 9. den
26 dnů 10. den
27 dnů 10. den
28 dnů 11. den
29 dnů 11. den
30 dnů 12. den
31 dnů 12. den
32 dnů 13. den
33 dnů 13. den
34 dnů 14. den
35 dnů 14. den

Tabulka převzata z knihy "Nejrychlejší cesta k přirozenému početí" od Dr. Christophera D. Williamse.

Zajímavé články

 

YzAxZmZh