ČLÁNKY A INFORMACE »
MUŽSKÝ POHLAVNÍ SYSTÉM

Mužský pohlavní systém

Mužský pohlavní systém je tvořen vnitřními a vnějšími pohlavními orgány.

Mezi vnitřní pohlavní orgány patří varlata, nadvarlata, chámovody, semenné váčky, předstojná žláza a část močové trubice.

Vnitřní pohlavní orgány

Varlata

Varlata jsou uložena vně těla ve váčku zvaném šourek. Každé varle obsahuje stovky semenotvorných tubulů, ve kterých každou minutu vznikají tisíce spermií. Mezi semenotvornými tubuly jsou rozptýleny dva druhy buněk, Leydigovy buňky a Sertoliho buňky. Leydigovy buňky produkují testosteron a Sertoliho buňky vyživují nezralé spermie (spermatidy), dokud jim nenaroste bičík. Jakmile mají částečně vyvinuté bičíky, posouvají se spermie do nadvarlete.

Nadvarlata

Nadvarle je párový orgán nasedající na zadní a horní okraj varlete. Spermie jsou v nadvarleti uloženy několik týdnů, dozrávají jim bičíky, začínají plavat a jsou plně pohyblivé. Poté se přesouvají do chámovodu.

Chámovod

Chámovod je 35-40 cm dlouhá tlustostěnná párová trubice, která vystupuje z nadvarlete vzhůru tříselním kanálem k močovému měchýři, prostupuje předstojnou žlázou a ústí do močové trubice. Ještě před vyústěním se spojuje s vývodem semenných váčků.

Semenné váčky

Semenné váčky se nacházejí mezi močovým měchýřem a konečníkem. Tvoří se zde semenná tekutina – sekret, který zvyšuje pohyblivost spermií a je také zdrojem energie pro spermie.

Předstojná žláza (prostata)

Je nepárový orgán, velký asi jako vlašský ořech. S přibývajícím věkem má tendenci růst. Žlázy prostaty produkují sekret, který je mírně zásaditý, pomáhá neutralizovat mírně kyselé prostředí v pochvě a zvyšuje tak životaschopnost spermií.

Močová trubice

Spojuje močový měchýř s otvorem na vrcholu penisu, při močení vede moč, při pohlavním styku jí prochází ejakulát. Reflexní kontrakce vnitřního svěrače močové trubice zabraňuje průniku spermií do močového měchýře a úniku moči z močového měchýře při ejakulaci.

Obrázek mužského reprodukčního systému: Varlata a nadvarlata jsou uložena v šourku, mimo tělo, kde je optimální teplota pro vývoj spermií. Ve varlatech se vytvářejí spermie (v Sertoliho buňkách) a testosteron (v Leidigových buňkách). Z kanálků varlat se spermie dostávají do nadvarlat, kde dozrávají. Odtud pak putují chámovodem do semenných váčků. Při ejakulaci se vyprazdňují semenné váčky a spolu s příměsí tekutiny z prostaty se spermie dostávají do močové trubice a z ní pak ven.

Zevní pohlavní orgány

Mezi vnější pohlavní orgány patří penis a šourek.

Penis

Mužský pohlavní úd. Slouží k pohlavnímu styku a k močení. Obsahuje houbovitá kavernózní tělesa, která se při vzrušení naplní krví a způsobí erekci.

Šourek

V šourku jsou uložena varlata a nadvarlata. Díky jeho zavěšení mimo pánev je zajištěna nižší teplota (zhruba o 2 - 4°C než v dutině břišní) pro tvorbu a zrání spermií.

Spermie nejsou z těla ejakulovány samostatně, ale v mléčném roztoku, kterému se říká semeno, sperma nebo semenný roztok. Sperma obsahuje výměšky nadvarlete, semenných váčků a předstojné žlázy spolu se spermiemi. Trvá zhruba 72 dní, než spermie dozraje a může se stát součástí ejakulátu. Objem semene při ejakulaci je obvykle 2-5 ml (asi kávová lžička).

Zajímavé články

 

ODEzY2