ČLÁNKY A INFORMACE »
Vitamíny a minerály pro plodnost

Vitamíny a minerály pro plodnost

Zdravá a vyvážená strava je základním předpokladem pro správné fungování organismu. Zejména v období, kdy se
pár snaží o početí, je důležité dbát na vyváženou a pestrou stravu s dostatkem zeleniny, ovoce, kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků. Některé vitamíny a minerály jsou v období plánování těhotenství a následně v těhotenství nenahraditelné.

Vitamín C

Vitamín C je jedním nejdůležitějších antioxidantů podporujících obranyschopnost organizmu. Je důležitým vitamínem pro ženy i muže, zajišťuje vstřebávání železa a zinku.
Vitamín C posiluje správnou rovnováhu estrogenu a progesteronu a zvyšuje plodnost u žen, které mají potíže s nízkou hladinou progesteronu v druhé půlce cyklu. Společně s vitamínem E pomáhá chránit zrající vajíčka před poškozením způsobeným volnými radikály.
U mužů vitamín C zlepšuje kvalitu spermatu a chrání spermie před poškozením DNA. Dále se ukazuje, že dostatečný příjem vitamínu C chrání spermie proti shlukování a tím podporuje jejich správnou pohyblivost.

Vitamín C se nachází hojně v citrusových plodech, bobulovitém ovoci, červené paprice, brokolici, brusinkách a dalším ovoci a zelenině.

Vitamín E

Vitamín E je významný antioxidant, který chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály a zpomaluje proces stárnutí. Je nazýván vitamínem plodnosti, neboť má příznivé účinky na kvalitu pohlavních buněk. Je nezbytný pro vyváženou produkci hormonů.
Jeho nedostatek je spojován se samovolnými potraty či sníženým množstvím spermií u mužů.
U mužů může dostatečný příjem vitamínu E současně se selenem zlepšit pohylivost a množství spermií.

Mezi nejlepší zdroje tohoto vitamínu patří slunečnicová semínka, mandle, sezamová semínka, sladké brambory, zelená listová zelenina, olivy, vejce a tučné ryby.

Kyselina listová

Kyselina listová je nejdůležitějším vitamínem při plánování těhotenství a v jeho průběhu. Přispívá ke správnému dělení buněk a je zodpovědná za normální vývoj zárodečných tkání během těhotenství.
Dostatečný přísun kyseliny listové v období plánování těhotenství a v období prvního trimestru snižuje riziko vzniku vrozeného defektu neurální trubice (vývojové vady míchy a mozku) až o 70%, snižuje významně výskyt vývojových vad močového a srdečně-cévního systému, defektů končetin a malformací trávícího ústrojí plodu.
Dostatečný příjem kyseliny listové je důležitý již před početím, neboť důležité orgány se začínají u dítěte tvořit už 17 dní po oplodnění a procházejí zásadní etapou vývoje v průběhu prvních šesti týdnů těhotenství.
Doporučený denní příjem kyseliny listové v období plánování těhotenství je 400µg. V prvním trimestru těhotenství potom 600µg.

Zdrojem kyseliny listové jsou například brokolice, špenát, kapusta, červená řepa, chřest, luštěniny, vlašské ořechy a zelená listová zelenina.

Vitamín B6

Vitamín B6 pomáhá regulovat hladiny estrogenu a progesteronu a zároveň snižuje zvýšenou hladinu prolaktinu, která může bránit ovulaci. Dále pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, užívá se při premenstruačním syndromu a k mírnění nevolností v těhotenství.
Nedostatek vitamínu B6 je spojován s premenstruačním syndromem, hormonální nerovnováhou a s depresemi.

Mezi nejlepší zdroje tohoto vitamínu patří avokádo, banány, kapusta, špenát, slunečnicová semínka, vlašské ořechy, droždí a vejce.

Vitamín B12

Vitamín B12 zlepšuje u mužů kvalitu a produkci spermatu.
U žen posiluje děložní sliznici a vytváří tak prostředí nezbytné ke správnému zahnízdění oplodněného vajíčka.
Nedostatek tohoto vitamínu může vést k opakovaným potratům.
Některé studie naznačují, že nedostatek vitamínu B12 může podpořit nepravidelnou ovulaci.

Zdrojem vitamínu B12 jsou zejména živočišné produkty, maso, játra, vejce, sýry.

Vitamín D

Vitamín D je potřebný při tvorbě pohlavních hormonů, které zase ovlivňují ovulaci a hormonální rovnováhu. Podle výsledků studií má více jak 80% žen s anovulací nedostatečné množství vitamínu D. Jeho doplnění pomáhá obnovit pravidelné cykly a normální ovulaci.
Vitamín D získává organizmus především ze slunečního svitu a mnoho žen má díky zvýšené UV ochraně tohoto vitamínu nedostatek. Samozřejmě, že ochrana před UV paprsky je důležitá, ale zhruba patnácti minutový pobyt na slunci bez UV ochrany za den pomůže tělu vytvořit dostatečné množství vitamínu D.

Mezi další zdroje vitamínu D patří vejce a tučné ryby.

Zinek

Zinek je jedním z nejdůležitějších minerálů a antioxidantů pro plodnost; a to pro muže i ženy. Je nezbytný pro správný vývoj a fungování reprodukčních orgánů.
Pro muže je zinek nezbytný k tvorbě spermií. (S každou ejakulací ztratí muž kolem devíti procent z celkového potřebného denního příjmu zinku.) Dostatečný příjem tohoto minerálu pomáhá zvýšit hladinu testosteronu a množství a pohyblivost spermií.
Zinek je potřebný k tvorbě a ochraně DNA a k dělení buněk. U žen hraje důležitou roli při správném fungování pohlavních orgánů, ovulaci a menstruačním cyklu. Koncentrace zinku a kyseliny listové má zásadní vliv na reprodukci. Muži i ženy by měli dbát na dostatečný přísun tohoto minerálu.
Jeho nedostatek může vést k chromozomálním odchylkám, které mají za následek potrat v raných stadiích těhotenství. Nedostatek zinku se může projevit padáním vlasů, šupinatou kůží, popraskanými bradavkami, premenstruačními pupínky nebo bílými pruhy na nehtech.

Mezi zdroje zinku patří například libové maso, mořské plody, vaječné žloutky, dýňová semínka, vlašské a pekanové ořechy, mandle, bílé fazole.

Selen

Selen je důležitý antioxidant, zásadní prvek nutný pro správnou funkci štítné žlázy, mužskou plodnost a zdravá prsa, vlasy a nehty u žen.
Selen je nezbytný pro tvorbu spermií, vyskytuje se v semenné tekutině. Nízké hodoty selenu v organizmu jsou spojeny se špatným spermiogramem a špatnou pohyblivostí spermií.

Selen se vyskytuje v mořských plodech a rybách, česneku, cibuli, ovesných vločkách, jablečném octu. Výborným zdrojem selenu jsou para ořechy.

Omega – 3 nenasycené mastné kyseliny

Omega – 3 mastné kyseliny pomáhají udržovat v těle hormonální rovnováhu, zvyšují produkci cervikálního hlenu, podporují ovulaci, zlepšují prokrvení v oblasti reprodukčních orgánů a působí preventivně proti potratu.
Dostatečný přísun omega -3 mastných kyselin podporuje správný vývoj nervového systému dítěte, vývoj mozku, očí a srdce.

Nejlepším zdrojem omega – 3 mastných kyselin jsou mořské ryby jako losos, sardinky, tuňák, dále pak vlašské ořechy, lněná a konopná semínka.

Zdroje:
Sarah Dobbyn: The Fertility Diet
Zita West: Guide to Fertility and Assisted Conception
Iva Keene: The Ultimate Solution to Infertility
http://natural-fertility-info.com/vitamins-good-for-fertility
foto: http://www.freedigitalphotos.net/

Zajímavé články

 

MDYxMzExY