ČLÁNKY A INFORMACE »
VYŠETŘENÍ ŽENSKÉ PLODNOSTI

Vyšetření ženské plodnosti

Vyšetřování neplodnosti znamená provedení celé řady testů. Vzhledem k tomu, že nejméně 20% všech případů neplodnosti je způsobeno neplodností obou partnerů, je důležité, aby byli vyšetřeni oba.

Mnohá vyšetření v rámci léčby neplodnosti jsou dostatečně průkazná pouze v případě, že jsou provedena ve správné době. Proto je důležité, aby žena pozorovala svoje tělo, znala svůj cyklus a nejlépe si ho každý měsíc zaznamenávala do přehledné tabulky. Z provedených záznamů může lékař získat řadu důležitých informací a usnadnit tak různá vyšetření v rámci léčby neplodnosti.

Vyšetření zpravidla začíná zjištěním celkového zdravotního stavu (anamnézou),poté následují fyzikální vyšetření a některé základní laboratorní testy. Pokud je třeba, lékař doporučí další diagnostické metody. Ne každá žena musí podstoupit všechna uvedená vyšetření.

Anamnéza

Při zjišťování anamnézy jsou kladeny otázky týkající se základních údajů o zdravotním stavu, alergie, léků, předchozích těhotenství, menstruačního cyklu (věk v době nástupu menstruace, délka krvácení, poševní výtok, bolestivost), pohlavního styku (frekvence, potíží, poloh, bolestí při pohlavním styku, lubrikačních prostředků apod.), prodělaných operací, kouření, užívání alkoholu, drog apod.

K základním diagnostickým metodám patří:

Vyšetření hladiny hormonů

Hladiny hormonů se vyšetřují z krve.

Vyšetřují se hladiny:

  • FSH (folikulostimulačního hormonu)
  • LH (luteinizačního hormonu)
  • hladina prolaktinu
  • hormonů štítné žlázy (TSH)
  • testosteronu
  • Lze stanovit i hladinu Anti-mülleriánského hormonu (AMH), který informuje o zásobě vajíček.

Dále se z krve provádějí testy na pohlavně přenosné nemoci ( Hepatitis B, Hepatitis C, Syfilis, HIV).

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Pomocí ultrazvuku se vyšetřuje děloha (tvar a velikost, výška děložní sliznice a její kvalita), stav vaječníků a růst folikulů, přítomnost myomů, cyst, endometriózy apod.

Vyšetření dělohy a vejcovodů – Hysterosonografie

Jedná se o ultrazvukové vyšetření, při kterém se hodnotí tvar dutiny děložní a případné nepravidelnosti, polypy, myomy. Provádí se po vstříknutí kontrastní látky do dutiny děložní. Je také možné hodnotit, zda jsou průchodné vejcovody ( zda aplikovaná tekutina prochází vejcovody).

Hysteroskopie

Hysteroskopie je metoda sloužící k ověření a léčení jakýchkoliv abnormalit nalezených při předchozím ultrazvukovém vyšetření. Umožňuje dobré prohlédnutí celé děložní dutiny a případné odstranění polypů, myomů nebo drobných srůstů.

Laparoskopie

Laparoskopie je operační vyšetření, které umožňuje šetrně prohlédnout dutinu břišní, ověřit průchodnost vejcovodů a případně odstranit srůsty nebo endometriózu.

Genetické vyšetření

Genetické vyšetření se provádí po opakovaných spontánních potratech nebo po opakovaných neúspěšných IVF cyklech. Jedná se o vyšetření karyotypu, ke stanovení změn ve struktuře a počtu chromozomů.

Imunologické vyšetření

Vyšetřují se protilátky proti spermiím (postkoitálním testem), proti placentě (trofoblastu) a proti obalu vajíčka (zona pellucida).

Zajímavé články

 

MDI1Z