ČLÁNKY A INFORMACE »
ZKRÁCENÁ LUTEÁLNÍ FÁZE

Zkrácená luteální fáze

Luteální fáze je druhá část menstruačního cyklu, která začíná ovulací a končí nástupem menstruace. Obvyklá délka této fáze je 10-16 dní. U jedné ženy by tato fáze menstruačního cyklu měla být konstantně dlouhá. V této části menstruačního cyklu dochází vlivem progesteronu k zesílení děložní sliznice. Krevní cévy v děložní sliznici se prodlouží a stočí a žlázy děložní sliznice začnou vypouštět výživnou tekutinu.

V případě, že dojde k oplodnění vajíčka, bude sliznice dělohy schopna přijmout oplodněné vajíčko a následně ochránit a vyživovat vznikající embryo.

Žluté tělísko

Progesteron je produkován žlutým tělískem (corpus luteum). Žluté tělísko je hormonálně aktivní orgán, který vzniká na místě prasklého folikulu po uvolnění vajíčka.

Někdy může dojít ke špatnému fungování žlutého tělíska (tzv. luteální insuficienci), děložní sliznice pak není dobře připravena na uchycení oplodněného vajíčka.

K luteální insuficienci může docházet ze dvou příčin. První spočívá v nedostatečné produkci progesteronu žlutým tělískem a druhá spočívá ve zkrácené činnosti žlutého tělíska pod 10 dnů.

Obě příčiny mohou mít za následek sníženou plodnost či zvýšené riziko raných potratů.

Zajímavé články

 

MzczZ