ČLÁNKY A INFORMACE »
CERVIKÁLNÍ HLEN V OBDOBÍ OVULACE

Cervikální hlen v období ovulace

Cervikální ( děložní ) hlen je tekutina, kterou produkuje děložní čípek. Slouží především jako ochrana dělohy, ale je i poměrně dobrým ukazatelem hladiny estrogenů v organismu ženy a může pomoci při určování nejplodnějšího období.

Vlastnosti děložního hlenu se v průběhu cyklu mění. Po menstruaci přichází obvykle dny, kdy můžete mít pocity sucha a hlen v pochvě není prakticky žádný. Před ovulací se objevuje hlen hustý, hrudkovitý a později krémový, který postupně řídne a stává se čistším a elastičtějším, až je jako vaječný bílek. Tomuto hlenu se říká plodný hlen. Pokud takto vazký hlen roztáhnete mezi prsty, natahuje se až do délky několika centimetrů.Tento hlen poskytuje spermiím optimální podmínky k co nejdelšímu přežití v děložním hrdle.

Během dvou až tří dnů, kdy se objevuje čistý a elastický hlen, je žena nejplodnější.

Při hodnocení děložního hlenu je nutno vzít v úvahu některé faktory, které mohou maskovat jeho vzhled, či způsobit záměnu.

  • Cervikální hlen není doprovázen nepříjemnými příznaky jako jsou svědění, pálení nebo zápach. Tyto příznaky jsou spíše známkou chorobného výtoku.
  • Den po pohlavním styku se může objevit bílý nebo čistý výtok. Je to zkapalněné sperma, které může být za děložní hlen lehce zaměněno.
  • Stejně tak po použití lubrikantu je možná záměna.
  • Při pochybnostech lze provést test ve sklenici vody – vaginální výtok se ve vodě rozpustí, ale děložní hlen klesne ve vodě ke dnu.

Hodnocení konzistence cervikálního hlenu

  • Začněte s kontrolou děložního hlenu první den po skončení menstruace.
  • Soustřeďte se na pocity v oblasti poševního vchodu v průběhu dne. Můžete mít pocit, že je poševní vchod suchý , může být až nepříjemně suchý nebo nemusíte cítit nic. Můžete mít pocit, že v oblasti poševního vchodu cítíte vlhko nebo dokonce mokro.
  • Nejsnáze se pozorování cervikálního hlenu provádí na toaletě, po utření zevních genitálií toaletním papírem. Hodnotí se, zda klouže špatně, hladce nebo velmi hladce a zanechává na papíru stopu bílkového hlenu.
  • Je také možné provést několik poševních stahů, které pomohou, aby hlen stekl k poševnímu vchodu.
  • Někdy se může stát, že hlen odejde z pochvy při močení nebo se stolicí a nemusíte ho tak vůbec zaregistrovat. Může také odejít z pochvy a zůstat na spodním prádle.
  • Údaje o pozorování v průběhu dne je dobré si zapisovat do přehledné tabulky, která Vám pomůže lépe poznat menstruační cyklus a určovat nejplodnější období. Do tabulky zaznamenejte vždy nejlepší kvalitu hlenu v průběhu dne.
Pocity, konzistence a vzhled cervikálního hlenuVýznamFáze menstruačního cyklu
sucho, lepkavý, hustý, bílý, drží tvarneplodný hlenkrátce po menstruaci, po většinu lutaální fáze
vlhko, ani hustý ani řídký, neprůhledný, žlutý, mírně elastickýpřechodný hlenpre-ovulační fáze, po-ovulační fáze
slizko, hojný, řídký, čirý, elastický ( vaječný bílek )plodný hlentěsně před ovulací a při ovulaci

Pokud se hlen neobjevuje, je možné zkusit vsunutím ukazováčku a prostředníku do pochvy nahmatat děložní hrdlo (cervix). Na pohmat se jeví jako výčnělek na konci pochvy. Je tuhé asi jako nosní chrupavka. Uprostřed hrdla je malý důlek – ústí kanálu děložního hrdla.

V tomto důlku se na prsty nabere cervikální hlen a zhodnotí se jeho konzistence. Pokud se hlen po rozevření prstů natahuje na délku několika centimetrů, jde o nejvíce plodný hlen.

Hlenový vrchol

Za hlenový vrchol je považován poslední den výskytu tažného, čirého, elastického hlenu. Není to den, kdy bylo zaznamenáno největší množství cervikálního hlenu. K hlenového vrcholu dochází obvykle buď den před ovulací nebo v den ovulace. Zpravidla je tedy hlenový vrchol zaznamenán den nebo dva před tím, než dojde k vzestupu bazální teploty. Pozorování cervikálního hlenu je vhodné provádět několikrát za den. V období okolo hlenového vrcholu je největší pravděpodobnost otěhotnění.

Zajímavé články

 

OWMwM