ČLÁNKY A INFORMACE » DĚLOŽNÍ HRDLO V OBDOBÍ OVULACE
ZMĚNY DĚLOŽNÍHO HRDLA V OBDOBÍ OVULACE

Změny děložního hrdla v období ovulace

Děložní hrdlo ( někdy také nazývané děložní čípek ) se nachází na spodním pólu dělohy a ční do horní části pochvy.

Při samovyšetření je možné děložní hrdlo nahmatat prsty jako výčnělek na konci pochvy. Je tuhé asi jako nosní chrupavka. Uprostřed hrdla je malý důlek – ústí kanálu děložního hrdla.

Tímto kanálkem putuje sperma z pochvy do dělohy a opačným směrem jím z dělohy do pochvy odtéká menstruační krev. Ve sliznici děložního hrdla jsou drobné žlázky, které vylučují tzv. cervikální hlen, jehož konzistence se v průběhu menstruačního cyklu mění – viz. cervikální hlen v období ovulace.

V neplodném období cyklu je děložní čípek pevný, zavřený a můžeme ho bez problémů nahmatat. Jak se blíží ovulace, ústí se mírně otvírá tak, že je možné do něho vsunout špičku prstu. Část děložního čípku, která je vysunutá do pochvy, měkne, stává se pružnou a jemnou – na dotyk je jako když si přejedete prstem v ústech. Zároveň se čípek zvedá a je hůře dosažitelný. Po ovulaci se čípek vrací zpět, klesá a je pevnější ( asi jako chrupavka na nose) a ústí se uzavírá.

Jak se vyšetřit pohmatem

  • Začněte se samovyšetřováním den po skončení menstruace.
  • Vždy si nejprve důkladně umyjte ruce a vyprázdněte močový měchýř.
  • Snažte se vyšetřovat každý den pokud možno ve stejnou dobu. Nejlépe odpoledne nebo večer. Ráno bývá čípek položený výše.
  • Nejlepší poloha pro samovyšetření čípku je v podřepu, ale některým ženám spíše vyhovuje poloha vestoje s jednou nohou opřenou o stoličku nebo o vanu. Jakmile naleznete vhodnou polohu, už ji v průběhu cyklu neměňte, neboť v každé poloze je čípek položen trochu jinak.
  • Vložte jeden nebo dva prsty do pochvy a veďte je dozadu a vzhůru. Krouživými pohyby se pokuste nahmatat děložní čípek a zjistit, zda je tuhý ( asi jako nosní chrupavka ) nebo měkký ( jako rty ). Nahmatáte také otvor čípku, který se na pohmat jeví jako důlek nebo zářez.

Děložní čípek, který je měkký, otevřený a položený vysoko v pochvě, je známkou plodných dnů.

Obvykle je zapotřebí více cyklů, aby se žena naučila hodnotit změny děložního čípku v průběhu cyklu. Samovyšetřování čípku není nutné, pokud žena sleduje svoji bazální teplotu a cervikální hlen. Může sloužit pouze jako doplňující metoda například u žen, na jejichž záznamu bazální teploty není zcela patrný teplotní vzrůst. V takovém případě sledování děložního čípku poskytuje doplňující důkaz o plodnosti. Anebo u žen, které produkují pouze malé nebo žádné množství cervikálního hlenu (např. po prodělané operaci děložního hrdla).

Jak se vyšetřit pomocí Samovyšetřovacího kolposkopu

Další metoda, jak zjistit změny děložního hrdla v průběhu ovulace je vyšetření prostřednictvím kolposkopu. Pro nejlepší výsledky se doporučuje provést snímkování jednoho až dvou cyklů, kdy žena zjistí, jak probíhá její ovulační cyklus. Nejlépe je k tomu přizpůsoben lékařský kolposkop, který byl speciálně vyroben pro domácí samovyšetření. Více o této novince se dozvíte na www.estudanka.cz

Zajímavé články

 

OWM2Mj