RECEPTY »
Fermentovaná ovesná kaše

Fermentovaná ovesná kaše

Fermentovaná ovesná kaše

namočení přes noc

doba přípravy

8 hod.

celkový čas

2

porce

7

ingrediencí

SNADNÉ

náročnost

Ingredience

 • 2 hrnky jemných ovesných vloček
 • 2 hrnky vlažné vody
 • 1 hrnek sušeného ovoce (švestky, meruňky, fíky, rozinky, brusinky, apod.)
 • 1 hrnek nahrubo pokrájených ořechů a semínek (pekanové, vlašské, mandle, slunečnicová semínka, lněná semínka, dýňová semínka apod.)
 • med na doslazení
 • Postup přípravy

  Připravené vločky dáme do misky a zalijeme vlažnou vodou. Přikryjeme talířkem a necháme minimálně osm hodin stát při pokojové teplotě.

  Pokud máme sušené ovoce tvrdší, můžeme ho přes noc také namočit do vody, aby změklo.

  Ráno potom scedíme přebytečnou vodu z vloček, ovoce trochu pokrájíme a smícháme s vločkami a ořechy.

  Kaši osladíme medem či jiným oblíbeným sladidlem.

  Fermentací dochází k částečnému štěpení škrobů, takže vločky jsou dobře stravitelné, zvýší se obsah živin a enzymů a vločky získávají sladší chuť. Bakterie, které se uvolňují při tomto procesu jsou velice důležité pro imunitní systém.

  Proč podporuje plodnost

  Ovesné vločky jsou výborným zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů, zejména vitamínů skupiny B a vitamínu E. Mají také vysoký obsah železa a dalších důležitých minerálních látek jako je vápník, hořčík, draslík, měď, mangan a zinek.

  Ořechy a semínka jsou výborným zdrojem bílkovin a zdraví prospěšných tuků. Pekanové ořechy, stejně jako vlašské ořechy jsou nejlepším zdrojem vitamínu B6, který je důležitý pro vyrovnanou hladinu estrogenu a progesteronu, snižuje také vysokou hladinu prolaktinu, který může bránit ovulaci. Dýňová semínka jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin, železa a vitamínu B15. Jsou bohaté na zinek, který je důležitý pro mužskou i ženskou plodnost. U mužů zinek poporuje produkci spermií, u žen je důležitý pro zdravý vývoj plodu. Zajišťuje správný pohlavní vývoj a dobrou funkci pohlavních orgánů. Slunečnicová semínka jsou bohatým zdrojem vitamínu E, dále obsahují zinek, selen, hořčík a vitamíny skupiny B. Mandle jsou výborným zdrojem vitamínu E, který podporuje plodnost, obsahují také aminokyselinu arginin, která pomáhá zvyšovat počet a pohyblivost spermií.

   

  NDhkN2NlY