ČLÁNKY A INFORMACE »
JAK ZVÝŠIT PRODUKCI CERVIKÁLNÍHO HLENU

Jak zvýšit produkci cervikálního hlenu

Děložní hrdlo produkuje různé typy cervikálního hlenu v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Cervikální hlen, který je produkován děložním čípkem v období okolo ovulace, hraje při početí důležitou roli, neboť vyživuje spermie, ochraňuje je před přirozeně kyselým prostředím pochvy a umožňuje spermiím proniknout děložním hrdlem.

Plodný hlen je čirý, řídký a elastický a vzhledově se podobá vaječnému bílku. Ženy, které neprodukují hlen této kvality sice mohou otěhotnět, ale jejich šance jsou, oproti ženám, které mají dostatek plodného hlenu, menší. Existují způsoby, kterými lze přírodní cestou zvýšit produkci cervikálního hlenu a tím podpořit početí. Jedná se většinou o tzv. “babské rady”, ale proč je nezkusit..

Hydratace

Cervikální hlen je tvořen z devadesáti procent vodou, proto nedostatečný příjem tekutin může způsobit snížení jeho produkce a naopak. Vypití alespoň dvou litrů čisté vody denně může zvýšit produkci cervikálního hlenu.

Esenciální mastné kyseliny

Dostatečný příjem esenciálních mastných kyselin pomáhá k hormonální rovnováze a normalizaci menstruačního cyklu.

Olej z pupalky dvouleté

Olej z pupalky dvouleté obsahuje velmi cennou kyselinu gama-linolenovou ( GLA ), která je potřebná pro tvorbu prostaglandinů – látek podobných hormonům, které vznikají téměř ve všech orgánech a mají mnoho účinků, které se různí podle typu orgánu. Ovlivňují prokrvení, tvorbu řady látek včetně hormonů, účastní se imunitních a zánětlivých procesů a rovněž regulují vlhkost sliznic.

Olej z pupalky dvouleté je tradičně užíván pro zmírnění příznaků premenstruačního syndromu, menstruačních bolestí, napětí v prsou i klimakterických potíží, ale mnoha ženami je také užíván jako přírodní prostředek ke zvýšení produkce cervikálního hlenu.

Přestože tato souvislost nebyla klinickými testy potrvzena, bývá olej z pupalky zařazován mezi přírodní prostředky na podporu plodného hlenu.

V případě užívání oleje z pupalky na podporu produkce cervikálního hlenu se doporučuje začít první den menstruace a skončit v době ovulace, neboť pupalka může vyvolávat děložní kontrakce a tím bránit úspěšné implantaci vajíčka.

Stejně jako olej z pupalky dvouleté působí i olej z brutnáku lékařského, který rovněž obsahuje velké množství kyseliny gama-linolenové.

Maliníkový čaj

Maliníkový čaj užívaný od prvního dne menstruace do ovulace rovněž příznivě působí na tvorbu plodného hlenu. Po ovulaci se pití čaje již nedoporučuje, neboť obdobně jako pupalka může vyvolávat stahy děložní sliznice.

Grapefruitový džus

Šťáva z grapefruitu příznivě ovlivňuje hustotu cervikálního hlenu, dělá ho řídkým a táhlým a navíc působí v těle zásaditě, čímž vytváří vhodné prostředí pro spermie. Užívá se sklenice grapefruitového džusu denně zhruba týden před očekávanou ovulací.

Upozornění: Grapefruitový džus je často kontraindikován u některých léků, neboť může zvyšovat koncentraci léku v organismu a zhoršovat nežádoucí vedlejší účinky!

Lubrikační gely na podporu početí

Většina běžných lubrikačních gelů poškozuje spermie a není proto vhodná při plánování početí. Existují však i gely ( Pre-Seed, Conceive Plus ), které mají podobné složení a ph jako ženský plodný hlen, podporují pohyb spermií a jejich životnost. Jsou vhodné pro všechny páry, které se snaží o početí a zejména pro ženy, které mají problém s produkcí či kvalitou cervikálního hlenu.

Zajímavé články

 

ZDA5ZTBl