ČLÁNKY A INFORMACE »
SEKUNDÁRNÍ ZNAKY PLODNOSTI

Sekundární znaky plodnosti

Mezi tzv. sekundární znaky plodnosti, které se mohou objevovat v době ovulace, patří:

Ovulační bolest

Jde o bolesti podbřišku a pánevní oblasti, které se objevují v půlce menstruačního cyklu, právě v období kolem ovulace. Obvykle je bolest pociťována na pravé nebo levé straně, podle toho, na kterém vaječníku dojde k ovulaci. Může se projevit jako nepříjemný tlak, píchání, ostrá bolest nebo křeče. Často se projeví náhle a během pár hodin ustoupí, ale v některých případech může trvat i dva nebo tři dny.

Špinění uprostřed cyklu

Asi u 10% žen dochází uprostřed cyklu ke slabému krvácení či špinění. Jde obvykle o důsledek náhlého poklesu estrogenu těsně před ovulací. Některé ženy mohou také uprostřed cyklu pozorovat elastický, sklovitý cervikální hlen, který je lehce zabarvený do růžova případně do červena. Jedná se o vysoce plodný hlen.

Naběhlá vulva

Některé ženy mohou zaznamenat, že před ovulací u nich dochází k naběhnutí zevních pohlavních orgánů. Citlivější ženy rovněž mohou nahmatat mírně zvětšenou lymfatickou uzlinu v tříslech ( asi velikosti hrášku ), která obvykle signalizuje stranu ( vaječník ), na které dojde k ovulaci.

Zvýšená chuť na sex

V období ovulace jsou některé ženy vzrušivější a citlivější na doteky a něžnosti. Mohou si přijít přitažlivější a krásnější a také se tak jeví mužům.

Dále se může objevit:

  • Napětí v prsou
  • Nadýmání
  • Zadržování vody
  • Nárůst energie

Všechny uvedené znaky jsou velice individuální. Některé ženy mohou vnímat více znaků, jiné nemusí zpozorovat ani jeden z uvedených.

Zajímavé články

 

YzI5ZT