ČLÁNKY A INFORMACE »
Syndrom polycystických vaječníků ( PCOS )

Syndrom polycystických vaječníků ( ovárií ) je jednou z nejčastějších endokrinních poruch u žen. Uvádí se, že PCOS postihuje 5 – 10% žen v reprodukčním věku. PCOS je nejčastější příčinou poruch menstruačního cyklu a je jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti.

Diagnóza PCOS

Pro diagnózu PCOS musí být podle tzv. Rotterdamských kritérií přítomna alespoň dvě ze tří kritérií:

  1. Ultrazvukový nález polycystických vaječníků ( tj. přítomnost alespoň 12 drobných 2 – 8 mm folikulů, které přesahují objem 10 ml ). Vyšetření musí být provedeno ve folikulární fázi menstruačního cyklu.
  2. Chronické anovulační cykly ( nepravidelný menstruační cyklus, při kterém nedochází k ovulaci, oligomenorea – prodloužené cykly, amenorea – vynechání menstruace ).
  3. Klinický a/nebo laboratorní hyperandrogenismus ( tj. nadbytek mužských pohlavních hormonů, v důsledku kterého dochází k růstu nežádoucího ochlupení na obličeji, zádech, břiše, k tvorbě akné, vyšší produkci mazu, k řídnutí vlasů ).

Často je také u žen s PCOS diagnostikována nadváha nebo obezita a metabolické poruchy, které vedou k inzulinové rezistence (snížení citlivosti tkání na hormon inzulin, který reguluje metabolismus glukózy) případně až k cukrovce 2. typu.

Léčba PCOS

U většiny žen s PCOS a nadváhou nebo obezitou je nejefektivnějším způsobem řešení snížení váhy. Ženy s PCOS, které trpí nadváhou, mají často v nepořádku receptory na inzulin, které k tomu, aby reagovaly tak, jak mají, vyžadují nadměrné množství inzulinu. Toto nadměrné množství inzulinu následně stimuluje vaječníky k nadbytečné produkci mužských pohlavních hormonů a tím narušuje normální průběh menstruačního cyklu. Zvýšená hladina inzulinu podněcuje ukládání tuku a nadměrné množství tuku v těle zase zvyšuje hladinu inzulinu. Vzniká tak začarovaný kruh. Snížení váhy vede k lepší citlivosti buněk na inzulin a ke zmírnění příznaků PCOS. U některých žen již úbytek z celkové tělesné hmotnosti o 5 – 10% stačí k tomu, aby začaly normálně menstruovat.

U většiny žen, které si přejí otěhotnět, může pomoci, kromě snížení váhy, individuální hormonální léčba se stimulací vaječníků ( Clostilbegyt ). V některých případech se podávají léky, které zvyšují citlivost buněk na inzulin. ( Metformin )

Někdy je také účinná laparoskopická operace vaječníků, při které se propíchají cysty na vaječnících a odstraní se zhrublá povrchová vrstva. Operace bývá úspěšná a zpravidla navodí ovulační cykly.

U žen, které otěhotnění neplánují, je nejčastější léčbou podávání hormonální antikoncepce, která upravuje menstruační cyklus a zároveň snižuje nežádoucí účinek mužských pohlavních hormonů.

Zajímavé články

 

ZThmYz