ČLÁNKY A INFORMACE »
Zvyšte šance na početí pozorováním cervikálního hlenu

Zvyšte šance na početí pozorováním cervikálního hlenu

Pozorováním změn cervikálního hlenu v průběhu cyklu lze významně zvýšit šance na početí. Plodný cervikální hlen hraje při procesu početí důležitou úlohu a to zejména tím, že napomáhá spermiím při jejich cestě do dělohy a vejcovodů, vyživuje je a udržuje naživu až po dobu pěti dnů.
Metoda pozorování cervikálního hlenu byla rozvinuta Johnem a Evelyn Billingsovými z Austrálie kolem roku 1950. Jde o metodu, která je vysoce spolehlivá, nevyžaduje žádné speciální pomůcky a je lehce zvládnutelná.
Existuje několik studií, které prokazují účinnost správného načasování pohlavního styku na základě pozorování cervikálního hlenu. Podle jedné z nich je úspěšnost početí více spjata s kvalitou cervikálního hlenu než s načasováním styku v souvislosti s ovulací.

Cervikální hlen v průběhu cyklu

Cervikální hlen je tekutina, která je produkována drobnými žlázkami ve sliznici děložního hrdla. Konzistence a vlastnosti cervikálního hlenu se v průběhu menstruačního cyklu mění v závislosti na tom, který z hormonů je právě dominantní. Na začátku cyklu, těsně po menstruaci, děložní čípek neprodukuje mnoho tekutiny, ale s postupem času, jak se blíží ovulace, dochází ke zvyšování hladiny estrogenu, která působí měnící se vzhled a kvalitu cervikálního hlenu. Hlen se stává kluzkým, elastickým a průhledným. Takový hlen je známkou toho, že se žena nachází v plodném období. Konzistence hlenu, který je vrcholně plodný, má podobu vaječného bílku, je velmi kluzký a lze jej roztáhnout mezi prsty až na několik centimetrů.
Po ovulaci, kdy přebírá dominantní úlohu progesteron, dochází opět ke změně a hlen se stává nepřátelským pro spermie. Takový hlen může být lepkavý, mazlavý nebo krémový – konzistencí připomíná tělové mléko. Tento typ cervikálního hlenu vytváří pro spermie nepropustou bariéru.

Vrchol plodného hlenu

Za hlenový vrchol se považuje poslední den výskytu kluzkého, elastického, průhledného hlenu, který se podobá vaječnému bílku nebo poslední den výskytu vlhkého, kluzkého pocitu v pochvě, který nemusí být doprovázen hlenem kvality bílku. Pro většinu žen je hlenový vrchol totožný se dnem ovulace, ale může k němu dojít i jeden až dva dny před ovulací.
Hlenový vrchol nemusí být nutně dnem, kdy je množství hlenu nejvyšší!

Znamená to, že pokud je posledním dnem výskytu kluzkého, elastického hlenu pondělí, ale žena zaznamenala ještě jeden den vlhkého pocitu v pochvě (nebo špinění uprostřed cyklu) v úterý, pak je za hlenový vrchol považováno úterý.

Pokud žena nemá hlen kvality bílku, pak počítá za hlenový vrchol poslední den, kdy se u ní objevil hlen té nejvyšší kvality (tedy nejvíce vodnatý) nebo poslední den vlhkého, kluzkého pocitu v pochvě. Pokud je zaznamenán krémový hlen následovaný po hlenu kvality bílku, pak se za vrchol počítá poslední den bílkového hlenu.

Zpravidla je hlenový vrchol zaznamenán den nebo dva před tím, než dojde k vzestupu bazální teploty. Vzestup bazální teploty potvrzuje, že došlo k ovulaci.
Po ovulaci cervikální hlen poměrně náhle vymizí, díky vzestupu progesteronu.

Nejvíce plodný hlen je většinou patrný pouze jeden nebo dva dny, a právě v tyto dny je žena nejvíce plodná. Pro zvýšení šancí na otěhotnění je dobré naplánovat pohlavní styk na dny, kdy se objevuje kluzký, čistý hlen nebo pocity vlhka. Spermie jsou schopny přežít v prostředí plodného hlenu až pět dní a čekat na uvolnění vajíčka.
V průměru jen jeden ze čtyř plodných párů počne dítě v daný měsíc, i přes to, že měli styk v “pravou” chvíli. Je tedy potřeba vytrvat. ☺

Zdroje:
Toni Weschler: Taking charge of your fertility, 2003
Karen Trewinnard: Jak přirozeně otěhotnět, 2006
http://natural-fertility-info.com/charting-cervical-fluid.html
http://www.freedigitalphotos.net/

Zajímavé články

 

ZDZmYjEzMG